אתמול (שלישי) אמור היה איתמר שמעוני להיכנס לכלא ולרצות את העונש שנגזר עליו, היום הגיש ערעור על גזר הדין והעונש, "אני מאמין שבית המשפט העליון יעשה צדק," אמר שמעוני, כעת נותר לראות האם זה היה סיכון מיותר או מחושב

לפני מספר חודשים גזר בית משפט המחוזי בראשותו של השופט בני שגיא את עונשו של איתמר ואחרים בתיק השוחד שנמשך כבר למעלה מחמש שנים, על איתמר שמעוני נגזר עונש של ארבע שנות מאסר בפועל בגין העבירות בהן הורשע כשבנוסף על כך, נגזר עליו לשלם קנס של 400 אלף שקל. על אחיו, עופר, נגזר עונש של 14 חודשי מאסר בפועל וקנס של 75 אלף ₪.

בערעור שהגישו היום (רביעי) השניים באמצעות בא כוחם עו"ד אשר אוחיון נטען בין היתר כי: "המערערים סבורים שהרשעתם לא יכולה לעמוד במבחן הביקורת. זאת מכיוון שנפלו בה פגמים משמעותיים הן במישור המשפטי והן במסלול ובאופן הסקת המסקנות שהסיק ביה"מ קמא ממסכת הראיות הנסיבתיות שעמדו בפניו".

טענתם הראשית של האחים שמעוני הינה כי עסקת יעדים הינה עסקת אמת וכי דמי התיווך בסך 150,000 ₪ שקיבל עופר מדוידי שיקפו מקדמה על חשבון דמי התיווך להם היה זכאי. קבלת טענתם הראשית של המערערים תוביל בהכרח לזיכוי שניהם מעבירות של לקיחת השוחד ואיסור הלבנת ההון, ותותיר את הצורך של איתמר להתמודד עם הרשעתו בעבירה של הפרת אמונים.

איתמר שמעוני בבית משפט- צילום: אתר אשקלונים

עוד על פי הערעור שהגיע לידי "קונטרה ניוז' – טענתם החלופית של המערערים הינה, שאפילו אם ייקבע שהתשלום בסך 150,000 ₪ ששילם דוידי לעופר משקף העברה כספית אישית מדוידי לעופר באיצטלא של העברה עסקית כדמי תיווך – עדיין המרחק עד לקביעה שמדובר בהעברה כספית כשוחד לאיתמר – הינו עצום ורב. בדרך, ניתן וצריך היה לעצור ולהסתפק , לכל היותר, בקביעה שמדובר בהעברה אישית הנעוצה ביחסי החברות בין השניים, שקיבלה כסות להעברה כספית כדי להנות מיתרונות המס שיש בהצגה הזו לדוידי שיכול היה לזקוף את ההעברה האישית הזו כהוצאה עסקית. קבלת טענתם החלופית הזו של המערערים תוביל לזיכוי איתמר מעבירות של לקיחת שוחד ואיסור הלבנת הון וכן לזיכויו של עופר מעבירה של לקיחת שוחד ותחתיה לסיכון בהרשעה של סיוע לדוידי בביצוע עבירת מס.
עוד נטען בערעור כי "לא כל התנהגות שראויה אולי "לעיקום אף" עולה בגדר התנהגות פלילית": "במקרה שלפנינו לא התקיים כל קשר בין תפקידו הציבורי של איתמר לבין בקשתו מאחיו עופר ומידידו האישי פונטה שיעזרו לו לגייס כספים שהוא זקוק להם באופן אישי. כל עוד אף אדם לא מלווה אישית לאיתמר ואף לא יודע שהלווה את כספיו לאיתמר – קשה לראות הכיצד עמד איתמר במצב של ניגוד עניינים לא כל שכן שהוא לא (פעל) במצב של ניגוד עניינים".

עופר שמעוני טוען בערעור כי במכלול נסיבות העניין ולאור קביעותיו העובדתיות של בית המשפט המחוזי בנוגע לאישיותו ולתלותו באיש העסקים יואל דוידי ובהפעלתו ע"י דוידי – בשום אופן לא היה מקום להשית עליו עונש חמור מזה שהוטל על דוידי (מאסר לריצוי בעבודות שירות). זאת גם בהתחשב בכך שהוא כמעט ולא היה שותף למהלכי ההסוואה שביה"מ קבע שבוצעו בתיק שבפנינו.

עוד טוען עופר שמעוני כי נסיבותיו האישיות, המשפחתיות והכלכליות, הן יוצאות דופן בחריגותן. לפיכך ולנוכח חלקו הפחות משל כל יתר הנאשמים, לא היה מקום להטיל עליו מאסר בפועל לריצוי מאחורי סורג ובריח.

לכל הפחות ראוי היה שבית המשפט המחוזי ייעתר לבקשתו לקבלת תסקיר שירות המבחן בטרם יגזור עליו עונש מאסר לריצוי בפועל על כל התוצאות הקריטיות שעלולות לנבוע מכך הן לעופר והן למשפחתו, אשתו ולילדיו הקטינים.

במשך כל התקופה, הלין שמעוני לא פעם בפני בג"צ על אי סדרים בתיק, על דברים שלא התנהלו כשורה, היום יותר מתמיד הוא מאמין כי בית המשפט העליון יראה את התמונה המלאה ולא יבחר להיות מוזן מן התקשורת שנתנה לזה במה נרחבת. שמעוני מתמודד במקביל עם מחלתו הקשה של אביו ומנסה לתמרן בין השניים, המחשבה שיכנס כעת לכלא ולא יסעד אותו עד יומו האחרון אינה מרפה.

שמעוני ואביו בבר המצווה של בנו יגל לפני שבועיים

בתוך כך גם איש העסקים יואל דוידי הגיש ערעור על הרשעתו לבית המשפט העליון: דוידי, המיוצג על ידי עורכת הדין נוית נגב, זוכה ממרבית האישומים שיוחסו לו בפרשה. בית המשפט קבע בעניינו של דוידי כי התקיימה מערכת עסקית אמיתית של שירותי תיווך בינו לבין עופר שמעוני, ודוידי זוכה ביחס ל- 11 מתוך 12 עסקאות התיווך לגביהן נטען כי תשלום דמי התיווך בגינן היה שוחד. כמו כן, דוידי זוכה מכלל ההאשמות בנושא הסיקור התקשורתי ביחס לרכישת האתר ״אשקלון 10״, ומעבירת הלבנת הון. על דוידי נגזר עונש של תשעה חודשי עבודות שירות.

עו״ד נוית נגב מסרה כי ״בערעור עומדות לדוידי טענות משפטיות מהותיות וכבדות משקל, אותן נשמיע בפני בית המשפט העליון״.

שמעוני עופר ואיתמר- כתב נימוקי הערעור

השאר תגובה

דילוג לתוכן